Quantcast
Channel: Kardioblog
Viewing all 136 articles
Browse latest View live

(Echo #2) Echo v kostce: Perikardiální výpotek

$
0
0




Trochu jsem se pokusila shrnout základy perikardiálniho výpotku a perikarditid. Není to vyčerpávající výčet ...jednotlivé perikarditidy by se daly rozhodně rozebrat mnohem podrobněji, ale doufám, že to je takový střední přehled. Kdo by měl námět nebo otázku k tématu napište mi sem na kardioblog, do zpráv nebo na janepear@email.cz.

Co je to perikard:

Perikard neboli osrdečník je vakovitý nepružný obal srdce. Skládá se ze dvou listů -  viscerální (lamina visceralis) a parietální (lamina parietalis) . Lamina parietalis neboli perikard je tenký, lesklý nástěnný list pokrývající vnitřní povrch dutiny perikardu. Lamina visceralis  neboli epikard je vnitřní list srostlý s povrchem srdce a tvoří jeho serózní povrch ( Obr. 1).

Obr. 1  Rozdělení srdečních vrstev [5]

Štěrbinovitý prostor mezi oběma listy se nazývá cavitas pericardialis a obsahuje malé množství serosní tekutiny liquor pericardii, která zvyšuje vzájemnou skluznost obou listů při pohybech srdce. Perikardová dutina je derivát původní coelomové dutiny a stavbou z viscerálního a parietálního listu odpovídá stavbě dutin pleurálních a dutiny peritoneální.

Perikard  po odstřihnutí přední stěny a  při pohledu  po vyjmutí srdce a velkých cév 

Osrdečník lze rozdělit na části:

  • Báze (pars diaphragmatica) - Báze se nacházi na místě srůstu s bránicí
  • Vrcholek (capula) - Vrocholek se nachází na místě výstupu aorty a plícnice
  • Stěny:
  1.  přední (pars sternocostalis) - Přední stěna je fixována ke sternu
  2.  zadní (pars dorsalis)-  Zadní stěna je obrácena směrem do zadního mezihrudí  a je spojena vazivem s mediastinem
  3.  laterální (pars laterales, mediastinales) -  Laterální stěna sousedí s mediastinální pleurou 

Pericardium serosum

Společný název pro mesothelový povrch parietálního a viscerálního listu ( lamina parietalis et lamina visceralis), pro serózní výstelku. V perikardu stejně jako v pleurálních dutinách a v dutině peritoneální přechází parietální list serosní výstelky v list viscerální. Přechod lamina parietalis v lamina visceralis je v perikardu dvojí:
  1. porta arteriarum (vagina serosa arteriarum) – přechod po aortě a truncus pulmonalis, který je společně obaluje v délce asi 2 cm, se nachází při vrcholu perikardu. (obr.2)
  2. porta venarum – přechod po žilách vstupujících do srdce je kaudálně od porta arteriarum na zadní stěně perikardu (obr.2)


Vpředu je srdce v perikardu volné, vzadu je poutáno průchody cév a oběma přechody serosy. Mezi porta arteriarum a porta venarum je za srdcem průchod – sinus transversus pericardii – vznikl při vývoji srdce a lze tudy aortu a truncus pulmonalis uvnitř perikardové dutiny při její zadní stěně obemknout prstem. Vrchol osrdečníkové dutiny při průchodu aorty a truncus pulmonalis se označuje cupula pericardii. Ta ještě vybíhá v recessus aorticus – kraniálně vpravo při boku aorty a v recessus pulmonalis – mezi aortu a truncus pulmonalis.

Anglický popis vrstev perikardu

Pericardium fibrosum

Husté vazivo, které tvoří vnější vrstvu perikardového vaku a zvenčí přiléhá k lamina parietalis serosního perikardu. Serosní lamina parietalis je vlastně vnitřní výstelka tohoto vazivového perikardu.Pericardium fibrosum obsahuje množství kolagenních i elastických vláken. Jejich snopce probíhají kraniokaudálně i šikmo a z obou stran se vzájemně kříží. Kolem průchodu aorty a truncus pulmonalis vytvářejí vazivové snopce kruhovitá zesílení. Vazivové složky parietálního perikardu brání nadměrnému rozšíření srdce. Fibrosní perikard je svou bazí přirostlý na centrum tendineum bránice.

  • ligamenta phrenicopericardiaca – zpevňují obvod tohoto spojení. Mezi perikardem a centrum tendineum bránice je vsunutá malá serosní bursa (bursa infracardiaca), která je preparačně přístupná zprava zezadu. Je zbytkem vrcholu peritonální dutiny.
  • ligamenta sternopericardiaca – proužky hustšího vaziva v mediastinu mezi sternem a přední stěnou fibrosního perikardu.
Plocha kterou perikard naléhá na přední stěnu hrudní se nazývá area pericardiaca. Toto trojhranné pole se nachází mezi předními hranicemi pravé a levé pleurální dutiny.

Funkce perikardu:

Perikard zajištuje stálou polohu srdce při změně pohybu nebo polohy těla, snižuje tření pohybujícího se srdečního svalu proti okolním orgánům a tvoří ochranou bariéru proti infekcím.
Nezanedbatelná není ani jeho schopnost bránit akutní distenzi srdce a náhlému zvýšení jeho objemu (týká se především tenkostěnných pravostranných oddílů). Jde o složku, ovlivňující diastolické plnění srdce a celou diastolickou funkci (tzv. pericardial constraint). Zajímavá je také  funkce neuroendokrinní a metabolická. Perikard vytváří prostacyklin, ale i jiné látky, které hrají roli v autonomní regulaci, ovlivňují kontraktilitu a jsou vazoaktivní (zná-má je produkce endotelinu s jeho vazokonstrikčními vlastnostmi, produkce cyklooxygenázy a dalších).
Zajímavostí je, že odstranění perikardu nepřímáší závažnější dlouhodobé problémy. Po experimentálním odstranění perikardu dochází pouze k vzestupu srdečního výdeje (zejména pro tachykardii), u nemocných po perikardektomii nebo s aplázií perikardu nebyly pozorovány výraznější odchylky.

Onemocnění perikardu:

Obecné dělení parikarditid:
  1. idiopatická perikarditida: nejčastější, nejasné etiologie, většinou u mladých jedinců
  2. infekční perikarditida: virová perikarditida (nejčastěji Coxackie a echoviry), bakteriálníperikarditida (hemofily, stafylokoky, streptokoky), tuberkulózníperikarditida (výskyt u 1-8% plicní formy tuberkulózy), mykotická, parazitární
  3. perikarditidy komplikující akutní infarkt myokardu: pericarditis episthenocardiaca, Dresslerův poinfarktový syndrom
  4. posttraumatické perikarditidy
  5. perikarditidy u metabolických onemocnění: u selhání ledvin, hypothyreózy
  6. perikarditidy u nádorů: plicní nádory, karcinom prsu, žaludku, jícnu, lymfomy
  7. autoimunitní a u systémových onemocnění pojivové tkáně: revmatická horečka, revmatoidní arthritida, lupus erythematodes
  8. perikarditida v graviditě : sporadicky ve 3. trimestru gravidity, většinou klinicky němý drobný výpotek

Dělení podle přítomnosti perikardiálního výpotku :
  1. suchá perikarditida :bez přítomnosti perikardiálního výpotku
  2. vlhká perikarditida : přítomen perikardiální výpotek, v různé množství až do několika litrů zánětlivé tekutiny

    Vlhká perikarditida - Perikardiální výpotek:

    Perikardiální tekutina:
    Perikardiální tekutina je přítomna v perikardiálním prostoru v množství 20ml. Za hraiční množství se považuje 50ml. Malé množství perikardiální tekutiny nemusí být  klinicky prakticky projevené. Při větším množství, ale může docházet k srdeční tamponádě, která vzniká jako následek tlaku perikardiální tekutiny, která se  v nepružném vaku množí, na srdce.

    Typově se podle etilogie dělí na:
    1. Chyloperikard – Dochází a akumulaci lymfy v perikardiální dutině při postižení ductus thoracicus. Důvodem jsou traumata, nádory nebo malformace.
    2.  Hemoperikard– Dochází k akumulaci krve v perikardiálním prostoru  převážně po infarktu myokardu,  tumorech perikardu, aneurysmatu aorty nebo hemofilii
    3. Hydroperikard– Dochází k akumulaci tekutiny v perikardiálním prostoru transudací.
    4. Pneumoperikad- Dochází k akumulaci vzduchu v perikardiálním prostoru po traumatu plic nebo jícnu
    5.  Pyoperikard– Dochází k akumulaci tekutiny s vysokým obsahem leukocitů a proteinů jako následek zánětlivého onemocnění perikardu.
    6. Transudát -Často čirý a průhledný,světle žlutý charakter. Příčinou bývají nezánětlivé procesy, otoky, srdeční nedostatečnost.
    7.  Exudát - Jeví se jako  zkalená, krvavá nebo chylozní tekutina. Příčinou jsou zánětlivé procesy, infekce,maligní procesy.

    8. Zdroj: ww.zdn.cz

    Perikardiální výpotek ve smyslu určitého onemocnění vzniká tehdy, tvoří-li se perikardiální tekutiny více, než může být resorbováno. Jeho klinické důsledky lze schematicky rozdělit do tří skupin:
    1. Nevýznamný výpotek bez jakýchkoli škodlivých důsledků na hemodynamiku;
    2. Výpotek (větší nebo menší), komprimující srdce, jehož hemodynamické důsledky jsou anulovány (nebo podstatně zmírněny) kompenzačními mechanizmy;                   
    3. Výpotek spojený se závažnou kompresí srdce, která se vymkne možnostem kompenzačních mechanismů (srdeční tamponáda). 

                                                  Srdeční tamponáda na echokardiografickém vyšetření

    Objem výpotku, podstatněji nekomprimující srdce, kolísá od 100 ml do několika litrů. Podstatná je jednak rychlost akumulace perikardiální tekutiny, jednak biomechanické vlastnosti perikardu.  U velkých výpotků lze nalézt oslabení srdečních ozev.

    Příčiny perikardiálních výpotků:

    1. Zánětlivé procesy - perikarditidy infekčního původu: bakteriální včetně mykobakterií, virové – Ricketssiae, Coxsackiae, plísně, perikarditidy autoimunní, při infarktu myokardu, při nemocech žaludku, při urémii, při tumorech, po ozáření 
    2. Tumory - metastázy do perikardu, mezoteliom
    3. Onemocnění kardiovaskulárního aparátu - infarkt myokardu, ruptura myokardu, disekující aneurysma aorty, závažné srdeční selhávání, srdeční hypertrofie, dilatační kardiomyopatie, myokarditidy
    4. Metabolická a systémová onemocnění - diabetes mellitus, myxedém, choroby ze střádání různých substrátů, Addisonova choroba, kolagenózy 
    5. Hypoalbuminémie - nefrotický syndrom, závažné jaterní onemocnění
    6. Traumata - kontuze srdce, po srdečních operacích 
    7. Poruchy koagulace - po transfuzích, při antikoagulační léčbě

    Diagnostika:

    Echokardiografie je nejcitlivější vyšetřovací metoda k detekci perikardiální tekutiny a představuje diagnostický standard. Umožňuje diagnostikovat výpotky, jejichž objem je hraniční k fyziologickému množství tekutiny v perikardiálním vaku. V rozpoznání množství perikardiální tekutiny již není tak přesná. Základním diagnostickým znakem perikardiálního výpotku je separace obou perikardiálních listů od sebe vrstvou echograficky prázdného prostoru, který většinou představuje tekutina.

    Echoardiografické vyšetření s perikardiálním výpotekem(PE) patrným kolem zadní stěny levé komory
    Zdroj:http://www.wikiskripta.eu/index.php/Soubor:Pericardial_effusion.jpg

    Další možností je použití počítačová tomografie a nukleární magnetické rezonance umožňující také rozpoznání perikardiálního výpotku. Vzhledem k jejich ceně a dostupnosti a s ohledem na rozsáhlé možnosti echokardiografie v diagnostice perikardiálních onemocnění je ale stále metodou spíše okrajovou a volí s pouze v nestandardních případech( např. konstriktivní perikarditidy).

    Perikardiální výpotek na snímku MRI
    Zdroj:http://rheumatology.oxfordjournals.org/content/45/suppl_4/iv26/F3.expansion.html
    Perikardiální výpotek na snímku CT(viz šipka, kolem celého srdce)
    Zdroj:http://en.wikipedia.org/wiki/File:PericaridaleffusionCT.png
    RTG snímek srdce může odhalit výpotky větší než 200 ml. Podezření na výpotek vzbuzuje trojúhelníkovitý tvar srdečního stínu s vyrovnanými konturami. Nezřídka však RTG vyšetření neumožňuje rozlišení výpotku a kardiomegalie nejrůznější etiologie. 
    Perikardiální výpotek na RTG snímku ( je patrný typický trojúhelníkovitý tvar)
    Zdroj :http://www.aic.cuhk.edu.hk/web8/Cardiac%20tamponade.htm

    Na EKG může být v případě větších výpotků patrná nižší voltáž všech kmitů, jde však o zcela nespecifický nález. U závažných výpotků, způsobujících většinou srdeční tamponádu, může být patrný tzv. elektrický alternans (střídavě se měnící komplexy QRS větší a menší amplitudy).

    Příklad EKG se střídavě se měnící voltáží QRS signalizující na perikardiální výpotek
    Kazuistika  na toto téma na kardioblogu : http://kardioblogie.blogspot.com/2012/07/ekg-kazuistika-3-pacient-s-hypotenzi.html

    Reference:


    1. Čihák, Radomír.Anatomie 3. Praha : Grada. ISBN: 80-247-1132-X.
    2. Chirurgische Anatomie. [Online] 22. 9 199. [ Přístup: 16. 7 2013.] http://www.chirurgenmanual.charite.de/pgs/01/st05/01st05a.htm.
    3. MUDr. Vladimír Rozsíval, CSc.,. Zdravotnické noviny. Klinické projevy, diagnostika a terapeutické možnosti onemocnění osrdečníku. [Online] 15. 4 2000. [Přístup: 16. 7 2013.] http://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-lekarske-listy/klinicke-projevy-diagnostika-a-terapeuticke-moznosti-onemocneni--125907.
    4. Doc. MUDr. Martin Riedel, FESC. Kardiologická revue. Perikardiální výpotek. [Online] 10. 4 2003. [Přístup: 16. 7 2013.]http://www.prolekare.cz/pdf?ida=kr_03_02_05.pdf.
    5. MUDr. Radomíra Vagnerová, CSc.Srdce – endokard, myokard, epikard,. [ppt] Praha : autor neznámý, 27. 11. 2012. http://uhiem.raycz.cz/uploads/1428_KARDIOVASK%20I-2012-13.ppt‎.
    6. Thomas, L.Clinical laboratory diagnostics. Frankfurt/Main : Th-Books, 1998.

    Zajímavosti z facebooku - souhrn

    $
    0
    0
    Za poslední dobu jsme už dali dohromady docela slušný počet zajímavostí. Tak je čas je dát na jedno místo.

    SRPEN 2013


    ČERVENEC 2013





    ČERVEN 2013

    Anatomická nápověda pořád při ruce...
    Zdroj: http://www.peggyskemp.com/

    Znázornění kontrakce srdce od baze k apexu

    STE- Speckle tracking - Tato metoda slouží k měření pohybu tkáně srdce .Využívá přitom vlastností artefaktů zvaných speckles(body, flíčky),které jsou unikátní pro každou oblast srdce. Speckle tracking není momentálně ještě úplně standardizován natolik, aby se dal plně využívat v běžné diagnostice(měření vyžaduje jistou míru cviku a citu). Nicméně na něj určitě narazíte v mnoha článcích, zvláště těch které se týkají hodnocení funkce LK

    KVĚTEN 2013

     (31. května 2013) uplnylo 161 let od narození Julia Richarda Petriho. Určitě znáte Petriho misky, pojmenované po něm.



    A. Ryby, B. obojživelníci, C. savci





    Španělský malíř Francisco Goya (1746 - 1828) v roce 1819 závažně onemocněl. Naštěstí pro Goyu jej doktor Eugenio Garcia Arrieta z této nemoci vyléčil. 
    Goya namaloval tento portét Arriety a sebe jako "poděkování". 

    Goya původně lékaři opovrhoval a na obrazech je maloval například jako osly. To, jak se o něj staral Arrieta ale zřejmě změnilo jeho pohled na lékaře, jelikož jej zobrazil jako altruistického a starajícího se - oporu pro pacienta.


    Zdroj: Park, M. P. “The Fine Art of Patient-doctor Relationships.” Bmj 329.7480 (2004):

    1475-480. Print.









    Dnes (12. května 2013) uplynulo přesně 193 let od narození Florence Nightingaleové. A proto je dnes Mezinárodní den sester. Přeji všechno nejlepší!Florence se považuje za zakladatelku moderního ošetřovatelství. P.S. "nightingale" znamená "slavík".



    DUBEN 2013



                          Mechanická srdeční podpora levé komory. LVAD (Left Ventricular Assist Device)





    Josef Thomayer -Údajně také nikdy nedoporučoval pacienta na operaci apendicitidy (zánětu slepého střeva), ani když šlo o nemoc akutní, pravděpodobně hnisavou. Pakliže pacient vymáhal operaci, ukázal velebným gestem směrem k Maydlově (chirurgické) klinice se slovy: „Chcete-li umřít, jděte tam.“

                        




    Jak se jmenuje toto rozmístění hrudních svodů a k čemu ho můžeme použít? - Slouží ke zvýšení sensitivity u Brugádova syndromu (zvýší se pravděpodobnost, že jej zachytíte). Někdy se tomuto rozmístění říká "Brugadovy svody".
    Zde vidíme slavnou malbu "A L´Hospital Necker Ausculte Un Phtisique" od Théobalda Chartrana.

    Je na ní René Laënnec, francouzský lékař (1781 - 1826), vynálezce stetoskopu (fonendoskopu), kterak poslouchá hrudník pacienta s TBC před svými žáky. Je to také autor kresby z předchozí fotografie.









    HUT test

    první nákres stetoskopu z roku 1819



    DUBEN 2013

    Takayasuova arteriitida 

                           

    BŘEZEN 2013



    Frédéric François Chopin (1810 - 1849), byl slavný polský skladatel. Podle převládající teorie zemřel na plicní tuberkulózu. Zajímavé je, že jeho srdce je uloženo v alkoholu (spekuluje se, že v brandy) ve Varšavě, v kostele Sv. Kříže.



    Karla trápila ve vyšším věku dna, která ztěžovala jeho pohyb a také mohla být příčinou pádu (nejspíše z koně či ze schodů).
    Zlomenina krčku stehenní kosti ho upoutala na lůžko. V důsledku toho v sobotu 29. listopadu 1378 skonal na Pražském hradě tři hodiny po západu slunce. Příčinou byl zápal plic.
    Císařova mrtvého těla se ujali balzamovači. Poté byl v síni královského paláce na Pražském hradě vystaven jedenáct dní na katafalku



    Autorem obrazuj e Sir Luke Fildes.Jeho nejstarší syn Filip tragicky zemřel na štědrý večer v roce 1877.Navzdory této tragédii byl sir Fildes ohromen lékařem, který se o jeho syna staral a neopustil ho po několik nocí. Rozhodl se proto "zobrazit lékaře své doby" a zvěčnit tohoto lékaře.






    Věděli jste, že kolibřík má největší srdce v poměru ke své váze? Až 2,5%. To je jako kdyby 70 kg muž měl srdce vážící 1,75 kg!
    Ve skutečnosti váží lidské srdce cca 200 až 450 gramů.

    Kolibřík musí zásobit svaly dostatečně na to, aby zvládl létat jako helikoptéra.
    Jeho srdce může bít až 1250x za minutu!
    (v klidu 250/min)


    Věděli jste, že srdce plejtváka obrovského (Balaenoptera musculus) je tak veliké, že si v jeho replice (1:1) mohou hrát děti?



    Různé tvary bloku pravého raménka Tawarova (RBBB) ve svodu V1.
    Jak vidíte, nemusí mít RBBB vždy RSR´, důležité je aby byl poslední kmit QRS komplexu výrazně pozitivní. 
    Tento pozitivní kmit R(nebo R´) zobrazuje opožděnou aktivaci pravé komory.
    !Nezapomeňte, že pro diagnózu RBBB musí být přítomné další změny - prodloužený QRS komplex nad 120 ms a setřelé (široké) S v bočních svodech, hlavně I a V6.

    ÚNOR 2013




    Reciproké/Zrcadlové svody na 12svodovém EKG
    Lokalizace svodů na EKG

    Takotsubo kardiomyopatie


    Další informace najdete na Kardioblogu, kde si o Takotsubo kardiomyopatii můžete přečíst tento článek: http://kardioblogie.blogspot.cz/2012/07/pokrocili-syndrom-zlomeneho-srdce-aneb.html

    NEBO si můžete poslechnout tento KardioPodcast:http://kardioblogie.blogspot.cz/2012/12/podcast-3-zlomenemu-srdci-se-v-medicine.html









    (ZAČÁTEČNÍCI) Kardioverze a Defibrilace

    $
    0
    0
    Napsat článek o defibrilaci a kardioverzi není vůbec snadné. Přesto jsem se o to pokusil, stačí se podívat na TUTO diskuzi na Kardioblogu nebo na JINOU diskuzi na Anesteziologii a urgentní medicíně a je jasné, že o této dvojici koluje mnoho mýtů.


    _______________________________________________________________________________
    Historie
    Vznik defibrilátorů má zajímavou historii. V době, kdy se v USA začalo masivně rozšiřovat elektrické vedení, řešila firma ConEd (Edison Consolidated) velký problém. Technici této firmy umírali při manipulaci s elektřinou velmi často. Firma si rychle spočítala, že tím ztrací velké peníze - vycvičit si kvalitního elektrikáře není ani rychlé ani levné. Bylo známo, že smrt v takovém případě může být reverzibilní. Občas totiž zasažený člověk dopadl z výšky na pevný podklad a "ožil". Kohosi napadlo, že by se to dalo reprodukovat a vznikl tzv. prekordiální úder. Ten ale bohužel funguje jen málokdy.

    Jeden z prvních defibrilátorů,
    které vytvořil Kouwenhoven.
    První zachráněný lidský život si připsal hrudní chirurg Claude Beck v roce 1947, který poprvé použil defibrilaci u člověka úspěšně. Elektrody jeho defibrilátoru se ale musely přiložit přímo na srdce v otevřeném hrudníku. Až doktor V. Eskin ze SSSR použil na konci padesátých let defibrilaci přes hrudní koš.

    ConEd se proto spojil s Johns Hopkins University, kde už na vývoji přenosného defibrilátoru pracoval dr. William Kouwenhoven, a financoval vývoj přístroje, který měl techniky zachránit přímo v poli. Defibrilátor měl tedy zachraňovat ty, kteří dostali elektrický šok. Proto se jeho výboji říkalo (a v některých publikacích dodnes říká) protišok.


    _______________________________________________________________________________
    Definice
    • Při defibrilaci (= nesynchronizované kardioverzi)  se snažíme depolarizovat pokud možno všechny myokardiální buňky najednou. Elektrický výboj není synchronizovaný, což znamená, že do srdce přichází v náhodné části srdečního cyklu.
    • Naopak při synchronizované kardioverzi je výboj synchronizovaný a to nejčastěji s kmitem R. Za prvé to usnadňuje verzi (= ukončení) některých tachyarytmií a za druhé se tím vyhneme zasažení takzvané vulnerabilní (= zranitelné) fáze repolarizace komor. To by mohlo způsobit fibrilaci komor (tzv. fenomén R na T).
    Pro ujasnění pojmů:
    • Elektrická kardioverze = DC kardioverze (Direct Current) = synchronizovaná kardioverze.
    • Defibrilace = nesynchronizovaná kardioverze
    • Výboje mohou být monofázické, nebo bifázické. Bifázické přístroje naprosto převažují, jelikož jsou účinnější a potřebují menší energie.

    _______________________________________________________________________________
    Použití

    Defibrilace (= nesynchronizovaná kardioverze) se používá nejčastěji tam, kde přístroj nemůže správně rozpoznat kmit R, protože je QRS komplex příliš rozšířený, nebo je tachykardie příliš rychlá a/nebo nepravidelná. To znamená hlavně v těchto případech:

    • Fibrilace komor 
    • Komorové tachykardie, obzvláště polymorfní komorové tachykardie
    • V nouzi funguje i na stejné arytmie jako kardioverze (Příklad: Pacient s WPW syndromem a fibrilací síní přestává být hemodynamicky stabilní (tlak krve klesá, ztrácí vědomí, apod.). Sestra Vám podá nový defibrilátor, na kterém neumíte nastavit synchronizaci. Defibrilace naštěstí postačí. Hrozí sice riziko vzniku fibrilace komor, ale je malé a navíc můžete okamžitě defibrilovat.)
    • Defibrilace je téměř vždy urgentní výkon a používají se u ní vyšší energenie (př. 250 J).


    Synchronizovaná kardioverze se používá nejčastěji u těchto arytmií:
    • Fibrilace síní - zdaleka nejčastější použití
    • Flutter síní
    • Síňová tachykardie (pokud vzniká reentry mechanismem)
    • Monomorfní komorová tachykardie
    • AVNRT
    • AVRT
    • další reentry arytmie (např. existuje reentry arytmie v sinusovém uzlu)
    • Kardioverze je nejčastěji plánovaný výkon (elektivní), je ale také používána v urgentní léčbě.
    • Vždy (pokud je to možné) se snažíme před výkonem pacienta uvést do krátkodobé anestezie. Naštěstí je to možné prakticky vždy.
    • Existuje i intrakardiální a transezofageální kardioverze.


    Různým arytmiím stačí většinou různé dávky joulů. Ukážeme si několik "startovacích" dávek. Pozor dle publikace se liší!

    • Flutter síní - Doporučuje se začínat nízkoenergetickým výbojem. Stačí zachytit jen část makroreentry okruhu a flutter se přeruší. Mělo by stačit 50 J.
    • Monomorfní komorová tachykardie - 100 až 200 J.
    • Fibrilace síní - Většinou je třeba vyšší energie (100 - 200J), jelikož musíme zachytit celé síně.
    • Polymorfní komorová tachykardie/Torsades de Pointes - Je nutná defibrilace, synchronizace se prakticky nikdy nezdaří.


    Pozor, existují i supraventrikulární tachykardie, u kterých by se kardioverze neměla provádět a to proto, že 1.) téměř vždy selže a za 2.) i když se podaří, arytmie se rychle vrátí. Jsou to zejména:
    • Sinusová tachykardie (nelze zvertovat)
    • Multifokální síňová tachykardie
    • Síňová tachykardie (ze zvýšené automaticity)
    • Junkční tachykardie
    U takových arytmií musíme vyřešit to, co je způsobilo (např. hypoxie, sepse, horečka, STEMI, atd.).
    P. S. Kardioverze je také kontraindikována u pacientů s intoxikací digitalisem.



    _______________________________________________________________________________
    Tipy a Triky

    Tip č.1 - Rozhodli jste se pro kardioverzi, ale výboj se neobjevuje?
    Obvyklé příčiny proč přístroj nefunguje, když se pokoušíme o kardioverzi:
    • Přístroj není schopný rozeznat správně části QRS komplexu (např. u polymorfních komorových tachykardií). Řešení - vypnout synchronizaci.
    • "Gain" na monitoru je nastavený příliš nízko a přístroj QRS komplexy nerozezná (chyba sensingu).

    Tip č.2 - Jak zvýšit účinnost výboje bez přidání joulů?
    • Doporučuje se ostříhat (ne oholit) ochlupení v místě kontaktu elektrod s kůží (pokud je čas). 
    • Je nutné dostatečné množství gelu.
    • Důležité je správné umístění elektrod. Proud by měl procházet přímo přes srdce.
    • První výboj sníží impendanci hrudníku. Proto je druhý výboj účinnější i když má stejnou energii.
    • Účinnost můžeme také zvýšit tím, že elektrody ke kůži přitlačíme. Pokud jsou elektrody nalepovací, stačí použít jako izolaci například ručník a přitlačit je také. Tento "trik" používají často elektrofyziologové.

    Tip č.3 - Pozor na kardiostimulátory
    • Elektrody by měly být minimálně 5 cm vzdálené od kardiostimulátoru.
    • Pro kardiostimulátory proto můžeme použít jiné umístění elektrod, a to předozadní. Výboj by měl jít co možná kolmo na průběh elektrod. 
    • Přístroj by měl být před verzí pokud možno přeprogramován.
    • Mezi výboji by měla být pauza alespoň 5 minut (na některých pracovištích se nedodržuje na jiných ano). U pacientů bez kardiostimulátoru stačí 60 vteřin.



    Tip č.4 - Hands-on defibrilace - viz tento Podcast

    Správné (i když ne dokonalé) anterolaterální umístění elektrod.
    Existují i jiné způsoby umístění, např. pro pacienty s kardiostimulátorem. Stejně tak se pozice elektrod může měnit i pro kardioverzi flutteru síní nebo fibrilace síní. Podrobnosti přesahují rozsah článku.
    Zdroj: Viz Refence číslo 2.



    _______________________________________________________________________________
    Shrnutí
    • Defibrilace je nesynchronizovaná kardioverze. Prakticky vždy je urgentní a používá větší energie (~250 J - 360 J). Používá se nejčastěji u fibrilace komor a u polymorfních komorových tachykardií. 
    • Synchronizovaná kardioverze je synchronizovaná, většinou elektivní, ale často i urgentní. Používá spíše nižší energie než defibrilace (~50 - 200J). Používá se nejčastěji u fibrilace síní, flutteru síní, síňové tachykardie, monomorfní komorové tachykardie a u dalších..

    Uvědomuji si, že to není naprosto vyčerpávající článek. Pokusil jsem se shrnout to nejdůležitější ve srozumitelné formě. Pokud hledáte větší detaily, najdete je v tomto skvělém článku, ze kterého jsem také čerpal.

    Můžete si také prohlédnout toto video o defibrilaci, které bylo uveřejněno na Anesteziologii a urgentní medicíně.


    Poděkování za kontrolu a cenné rady patří Luďkovi Gronychovi z kocour.rps.cz, MUDr. Josefovi Dlábikovi a  MUDr. Štěpánce Šindelářové.



    _______________________________________________________________________________
    Reference:
    1. ACLS ePUB 2013, prof. Ken Grauer

    2. Elektrická kardioverze a defibrilace
    Pavel Marcián, Bronislav Klementa, Olga Klementová
    Kardiochirurgická klinika, LF UP a FN Olomouc
    Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče, LF UP a FN Olomouc

    3. www.lifeinthefastlane.com 

    (CO NEMINOUT #17) Další nálož podcastů!

    $
    0
    0
    Když cestuji MHD nebo čekám ve frontě na banány, rád poslouchám podcasty. Neznám lepší způsob jak skvěle využít tento jinak "zabitý"čas. Podcastů (krátké "přednášky" ve formátu mp3) z medicíny je obrovské množství a tak si člověk musí vybírat. Jednou za čas se Vám snažím výběr usnadnit. A zde je moje trojice pro tentokrát:



    The Death Tell (25 min)
    Rob Orman z ercast.org v tomto skvělém podcastu vyzpovídal několik lékařů a zjistil, jak přistupují k oznamování smrti pacientačlenům jeho rodiny. Jaká slova používají jednotliví lékaři? A jak se chovají? Doporučují zejména (ale nejen) medikům!










    The Digital Axiom (35 min) 
    David Newman ze SmartEM.org Vám tentokrát vysvětlí, co je to pseudoaxiom a také jak vznikl pseudoaxiom o lokálním podání adrenalinu do prstu. Velmi zábavné a poučné, to nesmíte minout.






    Critical Paliative Care (25 min) 
    Ashley Shreevesová a její skvělá přednáška o tom, jak komunikovat s rodinou umírajícího pacienta. Opět skvělé hlavně pro mediky.












    Podcasty si můžete STÁHNOUT na jednotlivých odkazech a nebo je najdete všechny ZDE.

    (FOAM #12) Souhrn týdne 26.8 - 1.9

    $
    0
    0

    KARDIOBLOG


    Tento týden začneme novinkami přímo na kardioblogu, náš tým se totiž rozrostl o další hlavu a to v podobě kardioanesteziologa MUDr. Jana Vítka , kterého můžete potkat také na ARIM , takže se můžete těšit  že si podíváme do další kariolologické oblast. Takže i já ho vítám a těším se na články :-). 

    Co se organizační struktury týče tak jsme se  rozhodli ( je to i kvůli tomu, že já časově budu chvíli dost nejistá), že bude jeden velký souhrn měsíce a pokud to budu stíhat tak malé souhrny týdne kde to proletím jen okrajově a jako inspiraci. V měsíčním souhrnu potom tak jak jsem nastřelila minule v souhrnu proberu jednotlivá témata podrobněji.


    Patologie a soudní lékařství


    Velká událost na patologie je jasně jejich spuštění webuZDE

    Patologická část

    Web je rozdělený na sekci patologie a soudního lékařství. Patologická část obsahuje vše od anatomie, patologie až po všeobecné informace jako jak se přihlásit k atestaci až po znalostní kvíz. 


    Část pro soudní lékařství

    Soudní lékařství je spíše prakticky zaměřené, na to že je to nový web tu najdete velké množství kazuistik a  studijních textů už konktrétně zaměřených na jednotlivé problematiky se kterými se lékaři ze soudního lekářství mohou setkat.

    Anesteziologie a urgentní medicína 

    No a aby to ho nebylo málo tak další nový web, tentokrát anesteziologie a urgetní medicíny ZDE. Bohužel se mi je nepodřilo rozchodit takže, podrobněji až mi to pojede..

    CO se týče FB stránek tak se mi líbí článek desatero nejčastějších chyb v otázce první pomoci. Protože takových článku nikdy nebude dost a i přes stále se lepšící povědomí ve veřejnosti je to pořád ještě docela bída.

     

    ICRC akademie

    V pátek  proběhla v nemocnic u sv.Anny přednáška doktora Leslieho T. Coopera z Mayo Clinic v Rochesteru na téma myoakarditid. Toto téma nebylo rozhodně náhodné protože dok. Cooper se touto problematikou zabývá již víc než desítku let, publikoval na toto téma přes 50 článků a založil nadaci která se výzkumem myokarditid zabývá - http://www.myocarditisfoundation.org/.
    V tomhle směru pro ty co se myokarditidami zabývá doporučuji si jeho poblikace pročíst - ZDE

    (POKROČILÍ) EKG s čárovým kódem

    $
    0
    0
    Toto velmi zajímavé EKG mi umožnil zveřejnit John Larkin, za což velice děkuji. Odkaz na jeho skvělý blog najdete ZDE.

    Podle jednoho z našich fanoušků vypadá toto EKG, jako by v něm byl rovnou čárový kód:
    Klikněte na EKG pravým tlačítkem myši a vyberte "Otevřít v nové záložce".

    Popis
    Na EKG vidíme stimulovaný rytmus. Stimulované jsou síně:

    A stimulované jsou také komory:


    Vzhledem k tomu, že QRS komplex je relativně štíhlý (na pacemaker) a navíc je ve V1 dominantní kmit R a ve V2 rsR´, jedná se o tzv. CRT (Cardiac Resynchronisation Therapy), takzvaný biventrikulární pacemaker. To, že má tento pacient biventrikulární pacemaker nám říká, že jeho srdce je velmi nemocné.

    To nejzajímavější na tomto EKG jsou "čárové kódy" - mnohočetné signály během každého druhého srdečního cyklu:


    Řešení
    Tento pacient s velmi nemocným srdcem má zvláštní podporu oběhu - tzv. kardiomyoplastiku.

    Kardiomyoplastika je chirurgický postup, při němž se k podpoře selhávající levé srdeční komory použije sval musculus latissimus dorsi. Svalem, který se protáhne do hrudní dutiny, se obalí srdeční komory. Je k němu připojen pacemaker, který jeho stah synchronizuje se stahem srdce.

    Je to kosterní sval a tak k jeho stažení nestačí jeden výboj pacemakeru. Musí jich být mnoho v řadě. Tak vzniká "čárový kód". Kosterní sval nemá takovou výdrž jako myokard a tak je použit jen při každém druhém srdečním cyklu. Mezitím má čas se zotavit.



    Fascinující EKG, nemyslíte?

    (POKROČILÍ) Dva trýchtýře a flutter síní

    $
    0
    0
    V poslední kazuistice jsme se podívali na zajímavé EKG. Jaká by byla Vaše interpretace?

    67letý pacient s metabolickým syndromem a palpitacemi:



















    Interpretace:
    Rytmus není sinusový (nevidíme P vlny, které jsou pozitivní ve II,III,aVF a negativní v aVR). Místo
    toho vidíme negativní flutterové vlny ("zuby pily") ve spodních svodech (II, III, aVF). Jsou pravidelné a mají frekvenci cca 280/min. To znamená, že rytmus je flutter síní - a je to "typický" flutter síní.



    Akce je nepravidelná. Je ale pravidelně nepravidelná! Vidíme, že se střídají trojice QRS komplexů s osamělými QRS komplexy:





    Jenže čím to je? Kdykoliv na EKG uvidíte skupiny QRS komplexů, musíte mimo jiné myslet na Wenckebachovy periody - a u flutteru síní to platí dvojnásob. AV uzel je bombardován 280x za minutu a v AV uzlu může snadno Wenckebachova perioda vzniknout.

    V tomto případě (jelikož se střídají 2 typy "skupin") jsou patrně v AV uzlu 2 úrovně s různým převodem.
    Představit si to můžete snadno - rozdělte si AV uzel na dvě části - horní část a dolní část.
    Tyto části si pak představte jako trychtýře. Horní trychtýř propustí jen některé vzruchy ze síní dál. Ty se pak dostanou do dolního trychtýře, který je opět "vytřídí". Viz obrázek:

    Pro zvětšení klikněte pravým tlačítkem myši na obrázek a vyberte "otevřít v nové kartě".

    Laddergram pak vypadá následovně. AV1 označuje horní část AV uzlu (horní trychtýř), ve kterém se převod postupně zpomaluje, až vypadne - vznikají Wenckebachovy periody. AV2 označuje dolní část AV uzlu (dolní trychtýř), kde je převod 2:1. Jejich kombinací pak vznikají zvláštní skupiny na tomto EKG:
    Pro zvětšení klikněte pravým tlačítkem myši na obrázek a vyberte "otevřít v nové kartě".
    Jak číst laddergramy se dozvíte v tomto článku. Je to snadné!

    Je nutné říct, že toto je spíše pro zajímavost. Nejdůležitější je na tomto EKG poznat flutter síní!


    (Důležité STUDIE) EchoCRT

    $
    0
    0
    Někteří tuto studii označují jako nejdůležitější studii prezentovanou na letošním kongresu Evropské kardiologické společnosti. Ve stejném dni (3.9.2013) vyšla i v nejprestižnějším časopise v medicíně - v New England Journal of Medicine. O této studii je proto dobré vědět.

    - Pokud něčemu nebudete rozumět, na konci článku najdete slovníček pojmů.


    Proč studie vznikla?

    • Rozsáhlé randomizované studie ukázaly, že u pacientů se středně těžkým až těžkým chronickým srdečním selháním snižuje CRT (Cardiac Resynchronization Therapy - biventrikulární pacing) mortalitu.
    • Byly to však studie u pacientů s QRS komplexem delším než 120ms.
    • Mnoho pacientů s chronickým srdečním selháním CRT nedostalo, jelikož měli QRS komplex kratší než 120ms. Přesto až 50% těchto pacientů má známky dyssynchronie komor při echokardiografickém vyšetření - čili by teoreticky mohli z resynchronizační terapie (CRT) mít prospěch.
    • Několik menších randomizovaných studií se snažilo tento problém vyřešit. Jejich výsledky však byly neprůkazné.
    • Proto byla připravena velká prospektivní multicentrická randomizovaná studie EchoCRT, která nám měla odpovědět na tuto otázku: Mají mít resynchronizační terapii také pacienti se štíhlým QRS komplexem (<130ms)?


    Studie EchoCRT
    (Echocardiography guided Cardiac Resynchronization Therapy)
    - Tato studie byla prospektivní, dvojitě zaslepená a randomizovaná 1:1 (vysvětlení viz slovníček pojmů na konci článku).
    -  Byla to tudíž metodologicky velmi kvalitní studie a její výsledky bychom měli brát vážně.


    Aby se pacient do studie dostal, musel splnit:
    • QRS komplex kratší než 130ms
    • mechanická dyssynchronie komor při echokardiografickém vyšetření
    • indikaci k implantaci ICD (Implantable Cardioverter Defibrillator)

    Všem těmto pacientům byly implantovány CRT-D přístroje. U jedná poloviny z nich byl pak CRT-D zapnut, u druhé naopak vypnut. 


    Výsledky
    • Studie byla předčasně ukončena, jelikož jelikož bylo už v průběhu studie jasné, že nebude prokázán benefit pro pacienty se zapnutým CRT-D.
    • Navíc pacienti se zdálo, že zapnuté CRT-D zvyšuje mortalitu. (Studie byla ukončena dřív, než mohla být změna v mortalitě statisticky signifikantní).
    • Pacienti se zapnutým CRT-D byli také častěji hospitalizováni, převážně kvůli problémům s přístroji.


    Co to pro nás znamená?
    • Zřejmě nemá smysl implantovat CRT přístroje pacientům seštíhlým QRS komplexem.
    • EKG je lepší vyšetření než ECHO pokud jde o rozhodování o indikaci k resynchronizační terapii.


    Slovníček pojmů k této studii:

    • CRT - Cardiac Resynchronization Therapy. Resynchronizační terapie pomocí pacemakeru, který stimuluje jak v pravé, tak v levé komoře a synchronizuje tak jejich stah. Tím se zlepšuje funkce srdce. 
    • mortalita = úmrtnost pacientů
    • morbidita = nemocnost pacientů
    • prospektivní studie = Studie je naplánovaná dopředu. Pacienti jsou do studie postupně nabíráni.
    • dvojitě zaslepená = Jak pacient, tak lékař neví, kdo bude a kdo nebude mít CRT zapnuté.
    • randomizovaná 1:1 = Přibližně 50% pacientů dostalo CRT a 50% CRT nedostalo. Kdo CRT dostane určovala náhoda.




    Zdroje:
    1. Evropská kardiologická společnost - www.ESCARDIO.org
    2. www.heart.org
    3. www.medscape.com

    (RTG Kazuistika #12) Fluidopneumothorax

    $
    0
    0
    Jak název článku napovídá, správné řešení této kazuistiky bylo fluidopneumothorax.

    Upozornění - nejsem radiolog, jakékoliv doplnění/opravu ocením!

    Připomeneme si kazuistiku:

    60letý pacient s nádorem jícnu, který má těsný vztah k aortě a bronchu. Po radioterapii, chemoterapii, s progresí onkologického onemocnění s metastázami v játrech a pankreatu a s anamnézou abscedující pneumonie vpravo před rokem.
    Přichází pro bolesti v pravém boku a dušnost.
    Jak popíšete jeho RTG?


    Fluidopneumothorax = přítomnost tekutiny a vzduchu v pleurální dutině.

    Vidíme stín fluidothoraxu v pravé pleurální dutině.
    Pneumothorax je už složitější poznat, prozrazují jej:

    • Naprosto rovná hladina tekutiny. Samostatný fluidothorax mívá hladinu, která po stranách "šplhá nahoru".
    • Chybí plicní kresba v pravém horním plicním poli. Viz obrázek:



















    Skvělá příležitost zopakovat si krátce fyzikální nálezy, které mohou doprovázet fluidopneumothorax:

    • Oslabený až vymizelý fremitus pectoralis (hrudní chvění) - vyšetřujeme jej tak, že přiložíme ruce na hrudník, levou ruku nad levou plíci, pravou ruku nad pravou plíci a pacienta požádáme, aby počítal nahlas do deseti. Normálně je v rukou cítit vibrace hrudníku - chvění, které vzniká při tvorbě řeči. Jak fluidothorax, tak pneumothorax vytvářejí izolační vrstvu, která chvění oslabuje.
    • Oslabená až vymizelá bronchofonie - bronchofonii vyšetřujeme tak, že požádáme pacienta, aby počítal nahlas do deseti a přitom posloucháme plíce fonendoskopem. Oslabení bronchofonie vzniká ze stejného důvodu jako oslabení hrudního chvění.
    • Oslabené až vymizelé dýchání - při poslechu fonendoskopem. Vzniká stejným mechanismem.
    • Zkrácený/Přikrácený poklep nad fluidothoraxem.
    • Hypersonorní až bubínkový poklep nad pneumothoraxem


    V případě zájmu si můžete také přečíst článek o Tenzním pneumothoraxu.

    Za kazuistiku a snímek děkuji Josefovi D.


    Zdroj:
    http://int-prop.lf2.cuni.cz/zof/vysetreni/hrudnik_n.htm

    (FOAM #13) Souhrn měsíce - ZÁŘÍ 2013

    $
    0
    0

    Téma měsíce: Hypertenze a sůl

    Možná někteří z vás byly na přednášce, na kterou jsme vás na  kardioblogu v rámci ICRC akademie zvali. Přednášku vedl profesor Jiří Fodor a možná už od něho někdo z vás něco četl, protože se celoživotně zabývá hypertenzí, metabolickým syndromem a kardiovaskulárním systémem. Publikovat více než 240 prací, které se těmito tématy zabývají a právě jako jeden z prvních vyjádřil pochybnosti o spojení hypertenze a soli.
    Pro většinu z vás určitě už dávno není novinkou, že spojitost soli a vysokého krevního tlaku není tak úplně jistá, naopak se ukazuje, že extrémní snížení soli naopak pacientům s hypertenzí  škodí. Kde se vlastně vzala teze o vlivu soli na hypertenzi. V podstatě stála na jedné studii z roku 1988 a je známá pod názvem Intersalt study. Tato velmi rozsáhlá studie byla provedena na 10 079 osobách různých pohlaví a etnického založení a testování byli na 24 hodinový test moči na vyloučení elektrolytů  a jejich spojitost s krevním tlakem. Výsledky velmi jasně prokazovali spojitost.  Co se ale později ukázalo jako velké pochybení byl tento graf,
    Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1834069/pdf/bmj00297-0019.pdfhttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1834069/pdf/bmj00297-0019.pdf
    ten ukazuje spojitost mezi systolickým tlakem a vyloučeným množství sodíku během 24h. Jednotlivé tečky reprezentují  testované etnické skupiny, co by vás mělo na grafu zaujmout jsou odlehlé tečky v červeném kroužku. Když v roce 2008 statistici  David Freedman a Diana Pettiti upozornili na to, že celá studie je v podstatě pozitivní pouze proto, že pozitivní korelaci tvoří tyto 4 vzdálené body, byla už jen třešnička na pomyslném dortu fakt, že tyto 4  body patřili podle slov doktora Fodora kmenům u kterých ani nebylo možné zjistil kolik jim je let natož jakékoliv údaje ověřit, včetně toho nejdůležitějšího a to jak se u těchto skupin odebírala 24 hodinová moč.
    David Freedman a Dian Pettiti svou práci publikovali a z jejích výsledků po vyloučení extrémů už nebyla žádná signifikantní spojitost prokázána.

    Zajímavé na tom celém je, že i když se možná zdá, problém je vyřešen tak není. Přestože se poměrně silná základna odborníků domnívá, že omezování soli pod hodnotu 5g/den vede dlouhodobě k vybuzení kompenzačních mechanizmů, které v důsledku vedou k metabolickému syndromu a i když u zhruba 30% pacientu může snížit tlak ( v průměru ale o 5mmHg systolického tlaku) , zvyšuje se naopak výrazně riziko mortality na jiné kardiovaskulární nemoci, stále se vedou mezinárodní diskuze o plošném omezování povoleného množství  soli ve výrobku zákonem.

    Odkazy na téma:

    • Interalt study odkaz ZDE 
    • Práce Davida Freedmana ZDE
    • Informace o Prof MUDr. Jiřím Fodorovi ZDE

    Nové weby: www.medtube.net

    Jak název napovídá tak medtube.net se profiluje do podobného schématu jako klasický youtube a spoustu videí na youtube i najdete, ale nemáte je na jednom místě roztříděné podle specializace a většinou ve výborné kvalitě. 
    Pro přístup k videím je nutná registrace, ale účet i další užívání je zdarma. Podle tvůrců má web sloužit jako místo pro sdílení výukových videí pro odborníky. Pokud občas jako já hledáte zajímavé snímky tak medtube je určitě dobrá volba ( rozhodně to usnadní probíraní se jako na youtube stovkami odkazů které s tématem které hledáte nemají prakticky nic společného).


    Zdroj: http://medtube.net/cardiology

    Co je nového na FOAM:

       Patologie a soudní lékařství (FB)

         Nejen pro studenty anatomie připravili admini patologie a soudního lékařství přehled kardiovaskulárního        systému 

         Jako vždy samozřejmě nechybí poznávačky:
    •       Anatomie





       Anesteziologie a urgentní medicína (FB)

       Jako vždy na stránkách anesteziologie a urgentní medicíny  začneme dávkou 
       EKG kazuistik  - 123 . Co mě tento měsíc na stránkách zaujalo asi nejvíc je tzv. Syndrom úmrtí ze      
       zatčení. 
       Materiály:

       Neurologie(FB)

         Z výukových materiálů se určitě podívejte o článku o nystagmu a Huntingtonově chorobě se kterou také       souvisí jedna z mála diskuzí, která mě v poslední době zaujala ,takže pro pobavení doporučuji ZDE :-). 

             


    Ostatní weby:

        Cardiology Online

           Cardiology Online je dost nabitý na souhrn týdne natož měsíce a není možné dát do souhrnu vše, ale to          už bylo určitě řečeno v některém  minulých souhrnů. Pro pobvení ale začneme netradičně zpracovaným          KPR:
    Zdroj: Caediology Online - Facebook
         Rozhodně bych neminula pro začátečník ECG cards , tento měsíc se zabývající akčním potenciálem a to 
         jak klasickým tak i uměle vytvořeným např. pacemakerem





    (CO NEMINOUT #18) Arytmie v přímém přenosu

    $
    0
    0
    Už mnohokrát jsme se věnovali tomu, jak arytmie vypadají na EKG. Ale Jan Vítek, kardioanesteziolog a jeden z adminů na Kardioblogu, nám umožnil podívat se na arytmie "naživo" - při kardiochirurgické operaci. Sbírka se (doufejme) bude pomalu ale jistě rozšiřovat:

    • Flutter síní
            Komory se pravidelně stahují, síně se stahují také pravidelně ale vyšší frekvencí.
            Podobně by mohla vypadat také síňová tachykardie.

    75letý muž s těsnou stenózou levé koronární tepny indikovaný k chirurgické revaskularizaci. Vidíme záběry ve fázi před našíváním bypassů (jedná se o OPCAB, tj. off-pump coronary artery bypass, chirurgická revaskularizace myokardu bez použití mimotělního oběhu).

    (POKROČILÍ) Elektrická (arytmická) bouře

    $
    0
    0
    Elektrická bouře (Electrical storm) nebo také arytmická bouře, je výskyt 3 a více oddělených epizod setrvalé komorové tachykardie nebo fibrilace komor za 24 hodin.
    Toto je nejčastější definice, další možné najdete ZDE.

    Takový stav je samozřejmě život ohrožující. Pro ilustraci krátká kazuistika:
    60letý pacient v septickém šoku a s multiorgánovým selháním:
    Pro zvětšení klikněte na obrázek pravým tlačítkem a vyberte "otevřít v nové záložce.
    Vidíme dlouhý kontinuální záznam z jednoho svodu. Blíže si jej rozebereme:
    1.) V první části záznamu vidíme fibrilaci síní s rychlou komorovou odpovědí. Frekvence komor je nepravidelně nepravidelná (doporučuji použít EKG pravítko), QRS komplex je rozšířený (pacient má LBBB).
    Pacient byl hemodynamicky nestabilní a proto byla provedena externí defibrilace (červená šipka). To spustilo fibrilaci komor.






    2.) Vidíme že došlo ke změně rytmu, frekvence se stabilizovala. V levé části je fibrilace komor, která spontánně přešla do flutteru komor (= velmi rychlé komorové tachykardie).





    3.) Druhá defibrilace byla opět neúspěšná, následuje fibrilace komor.





    4.) Další neúspěšný pokus.





    5.) Třetí defibrilace již byla úspěšná, následuje stimulovaný rytmus (biventrikulární stimulace). ICD byl v průběhu této epizody vypnut pomocí magnetu.





    Tento pacient měl v průběhu dne několik podobných epizod. Prodělal tedy elektrickou (arytmickou) bouři. Netřeba vysvětlovat proč se jedná o extrémně nebezpečný stav. Pro ilustraci postačí tento graf:























    Výskyt
    Objevuje se relativně často, podle různých studií až u 10-20% pacientů s implantovaným ICD. Krom toho jsou k výskytu elektrické bouře náchylní pacienti s akutním infarktem myokardu, po infarktu myokardu, či pacienti s dědičnými proarytmickými poruchami (např. Brugadův syndrom).

    Terapie Elektrické bouře (pouhý extrémně zjednodušený výpis):

    • léčba léčitelných příčin (např. minerálové dysbalance, chronického srdečního selhání, v tomto případě septického šoku)
    • hluboká sedace s umělou plicní ventilací
    • farmakoterapie (amiodaron, betablokátory)
    • overdrive pacing
    • chirurgická ablace
    • mechanická podpora (LVAD, RVAD)
    • katetrizační ablace


    Souhrn
    Ukázali jsme si případ pacienta s elektrickou bouří. Terapie elektrické bouře je velmi náročná a prognóza pacientů není příznivá. Vhodné k zapamatování:

    • Elektrická (arytmická) bouře je výskyt 3 a více epizod setrvalé komorové tachykardie nebo fibrilace komor během 24 hodin (existují i jiné definice).
    • Můžete se s ní setkat a její výskyt bude narůstat.
    • Setrvalá komorová tachykardie = 30 vteřin a více (opět různé definice).
    • Prognóza pacientů s elektrickou bouří je velmi závažná.

    Pro více informací doporučuji tento skvělý souhrn dostupné literatury o elektrické bouři.




    Zdroje:
    1. http://www.uptodate.com/contents/electrical-storm-and-incessant-ventricular-tachycardia
    2. http://www.ikem-kardiologie.cz/cs/pro-lekare/studie/Contents/1/02FA0064541D2DB2A6553AB05A6C041B/resource.pdf
    3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3066819/pdf/20110400s00005p111.pdf


    (POKROČILÍ) WPW syndrom - lokalizace Kentova svazku

    $
    0
    0
    Dnešní sobotu jsem strávil u Photoshopu. Rozhodl jsem se totiž, že přeložím a přepracuji algoritmus pro určování lokalizace přídatné dráhy při WPW syndromu. Toto určování je příliš složité na to, aby si jej člověk zapamatoval. Vybíral jsem mezi několika algoritmy a volba nakonec padla na TUTO studii.

    Toto určování je důležité především pro elektrofyziology při přípravě na radiofrekvenční ablaci Kentova svazku.

    Pokusil jsem se algoritmus zjednodušit a udělat přehledný. Prosím ale o Vaši zpětnou vazbu - Je něco nepřehledné? Je něco špatně popsáno? Je něco špatně pochopitelné? Každý komentář ocením a tabulku vylepším.

    Několik vysvětlivek k algoritmu:
    1.) Obrázek srdce je z pohledu ze síní:





















    2.) "Přechodní zónu" popisujeme jako hrudní svod, ve kterém se mění polarita QRS komplexu.
          (= R kmit je stejně velký jako S kmit). Viz příklad:
    V tomto příkladu je přechodní zóna ve V3!


    Nyní už k samotnému algoritmu. Verzi ve vyšším rozlišení k tisku/stažení najde ZDE.
























    Algoritmus si můžete vyzkoušet na těchto příkladech:

    (POKROČILÍ) Asymptomatický pacient se širokokomplexovou tachykardií

    $
    0
    0
    V rámci sobotní kazuistiky si zopakujeme základy rozlišování mezi komorovou tachykardií a supraventrikulární tachykardií s aberací. Navíc si ukážeme i pokročilejší způsoby, jak je rozlišit.

    Kazuistika:
    37letý pacient, v průběhu arytmie asymptomatický. Arytmie se vertovala spontánně na sinusový rytmus.
    Podobných paroxysmů měl během hospitalizace několik.





















    Vidíme pravidelnou monomorfní (= tvar QRS se nemění) tachykardii se širokým QRS komplexem. Pacient je asymptomatický a tak máme čas prohlédnout si EKG a rozhodnout se, zda se jedná o komorovou tachykardii (KT), nebo jen o supraventrikulární tachykardii s aberací (SVT). 
    CAVE! Je nutné mít připraven defibrilátor pro připad, že by se pacient stal hemodynamicky nestabilním (= hypotenze, ztráta vědomí...).

    Při rozhodování zda se jedná o KT nebo SVT můžeme použít 3 základní zásady a 3 základní kroky.
    Podrobněji jsou popsány v tomto článku.

    3 základní zásady:
    • Tuto rozvahu provádíme jen pokud je pacient hemodynamicky stabilní.
    • Čím víc svodů, tím víc adidas. (= 12svodové EKG je lepší než pouhý jeden svod z telemetrie)
    • Čím starší je pacient a čím nemocnější má srdce, tím je komorová tachykardie pravděpodobnější.
    Pokud vidíme pravidelnou monomorfní tachykardii se širokým QRS komplexem bez viditelných P vln, pravděpodobnost že se jedná o komorovou tachykardii je 80-85%. Komorová tachykardie je jednoduše mnohem častější než SVT s aberací.
    Vzhledem k tomu, že tento pacient je a.) asymptomatický, b.) mladý a za c.) pravděpodobně se strukturálně zdravým srdcem, pravděpodobnost že se jedná o komorovou tachykardii klesla, ale ROZHODNĚ ji to nevylučuje.

    3 základní kroky:
    • Krok #1: Extrémní osa? -> Je QRS celý negativní ve svodu I nebo aVF?
           

    QRS komplex je v I svodu pozitivní, ALE je celý negativní ve svodu aVF. Svod aVF sleduje srdce "zespoda". QRS je v něm celý negativní a to znamená, že vzruch vychází zespoda a šíří se vzhůru směrem k síním! Pravděpodobnost komorové tachykardie stoupá nad 95%! 

    Nejste si jistí, jak poznat zda je QRS negativní nebo pozitivní? Odpověď najdete ZDE.


    • Krok #2 : Je QRS téměř nebo úplně negativní ve V6?










    QRS komplex ve V6 je celý negativní. To znamená, že vzruch pochází z oblasti apexu levé komory. To je oblast, kde téměř nikdy nebývá Kentův svazek - proto můžeme vyloučit s 99,9% jistotou WPW syndrom (krom toho pacient mimo tachykardii nemá známky preexcitace).


    • Krok #3 : Je QRS komplex "ošklivý", nebo má klasický tvar raménkového bloku?
    QRS komplex je tu velmi široký, v některých svodech nad 160ms a nemá tvar bloku pravého raménka Tawarova ani tvar bloku levého raménka. Další známka toho, že se jedná o komorovou tachykardii.




    Přejete si další ujištění, že se jedná o komorovou tachykardii?
    • Monofázický kmit R ve svodě aVR má prakticky 100% specificitu pro komorovu tachykardii. Svod aVR "sleduje" srdce zprava a zeshora, pokud je v něm QRS celý pozitivní, znamená to že vzruch začíná v komorách.









    • Interval od začátku kmitu R do nadiru (= nejhlubšího místa) kmitu S je ve V5 víc než 100ms. To znamená, že vzruch se už od začátku šíří svalovinou komor a ne rychlým převodním systémem (v takovém případě by byl tento interval kratší než 100 ms).



    Důležité body:
    • I mladý, zdravý a asymptomatický pacient může mít komorovou tachykardii.
    • Pokud je pacient hemodynamicky stabilní, můžeme provést dif.dg. mezi SVT s aberací a KT. Pokud přestane být hemodynamicky stabilní, je nutná synchronizovaná kardioverze, popřípadě defibrilace.
    • Zapamatujte si 3 zásady a 3 kroky pro rozlišování mezi KT a SVT s aberací.

    Komorovou tachykardií si tedy v tomto případě můžeme být jistí téměř 100% (v medicíně nikdy není nic 100%!). Pacient má naplánovanou radiofrekvenční ablaci.



    (POKROČILÍ) AV blok 3. stupně?

    $
    0
    0
    Tento 75letý pacient byl hospitalizován pro septickou purulentní meningitidu. Jakou arytmii zde vidíme?
    Toto EKG bylo popsáno jako AV blok 3. stupně, souhlasíte?



























    Popis:

    • Sinusový rytmus - Proč?
    = vidíme pravidelné pozitivní P vlny ve II, III, aVF a negativní P vlny v aVR
    Pro zvětšení klikněte pravým tlačítkem na obrázek a vyberte "otevřít v nové kartě".


    • Akce srdeční je nepravidelná. Důležité je ale rozlišit, zda je nepravidelně nepravidelná, nebo pravidelně nepravidelná. V tomto případě vidíme skupiny QRS komplexů - dvojice - akce je pravidelně nepravidelná.



    • Elektrická osa srdeční v normálním rozmezí.           Jak určit osu?


    • Frekvence cca 60/min.
    • PR interval se mění.
    • QRS komplex je štíhlý.
    • Bez významných denivelací ST úseku (= bez ST elevací/depresí).
    • Bez známek hypertrofie síní či komor.
    • Bez známek preexcitace.

    Interpretace:
    Shrneme si, co víme:
    Rytmus je sinusový, P vlny jsou pravidelné. QRS komplexy se objevují po dvojicích. Nyní bychom měli zjistit jaký je vztah P vln a QRS komplexů. Převádí se vzruchy ze síní na komory? Neocenitelným pomocníkem jsou kalipery: 







    Modře označené PR intervaly jsou stejně dlouhé. To znamená, že alespoň tyto vzruchy se ze síní na komory převádějí. Když se podíváme na ostatní PR intervaly, zjistíme zajímavou věc - zbylé PR intervaly jsou také stejně dlouhé.





    Diagnóza začíná být jasná. Vidíme opakující se trojice P vln. První P vlna se převede s krátkým PR intervalem, druhá P vlna s dlouhým PR intervalem a třetí P vlna se na komory nepřevede vůbec. Jedná se o AV blok 2. stupně, typ Mobitz I (Wenckebach) s převodem 3:2.



    Další projevy Wenckebachova AV bloku na tomto EKG (PRO VELMI POKROČILÉ):

    • RP-PR reciprocita - Důležitý a typický nález!!!
    = Čím kratší je R-P interval, tím delší je následující P-R interval.



    • Pauza ve které je zablokovaná P vlna je KRATŠÍ než dvojnásobek nejkratšího R-R intervalu. Zní to složitě, ale obrázek pomůže:












    Nakonec obligátní laddergram pro toto EKG:









    AV blok 3. stupně to není, jelikož:

    • QRS komplexy nejsou pravidelné. Při naprosté většině AV bloků 3. stupně jsou QRS komplexy pravidelné (náhradní rytmus).
    • QRS komplexy navíc vytváří skupiny po dvou - to je typické pro Wenckebachovy periody. Skupiny se mohou samozřejmě objevit i u jiných arytmií. Pokud ale vidíme na EKG skupiny, měli bychom myslet na Wenckebacha.
    • P vlny a QRS komplexy spolu souvisí (= stejně dlouhé PR intervaly).



    Proč je to důležité?

    • Liší se prognóza, AV blok 2.stupně Wenckebach je relativně benigní, zatímco AV blok 3. stupně má mnohem horší prognózu.
    • Jiná je samozřejmě i léčba!


    Důležité body:

    • AV blok 3. stupně je velmi často diagnostikován špatně tam, kde ve skutečnosti není!
    • Používejte kaliper/kružítko, nebo alespoň papír a tužku.
    • Pokud na EKG vidíte skupiny QRS komplexů, myslete na Wenckebachovy periody.


    Více o Wenckebachových periodách najdete v tomto článku.


    (POKROČILÍ) Nejdůležitější část arytmie -> Začátek

    $
    0
    0
    Dnešní EKG mi umožnil zveřejnit elektrofyziolog Raed Abu Sham´a z University of Ottawa Heart Institute, za což jsem mu vděčný.

    Jedná se jen o krátký záznam, ale přesto je v něm ukryto mnoho informací:







    Jakou tachykardii zde vidíme? Komorovou, nebo Supraventrikulární s aberací?


    Jako obvykle si EKG rozebereme:

    1.) Při hodnocení arytmie je velmi výhodné vidět její začátek. EKG začíná normálním pravděpodobně sinusovým QRS komplexem (P vlna je pozitivní ve II.svodu). Jak ale arytmie začala?
    Na EKG vidíme celkem 2 normální sinusové QRS komplexy. Porovnejte jejich T vlny:







    Vidíme, že jsou rozdílné. T vlna prvního QRS komplexu je totiž deformována předčasnou P vlnou - síňovou extrasystolou. To je první velká nápověda, že se jedná o SVT (SupraVentrikulární Tachykardii).

    2.) Další velká nápověda je tvar QRS komplexu při tachykardii. Má tvar bloku levého raménka Tawarova a je relativně štíhlý, což sice rozhodně nevylučuje komorovou tachykardii, ale sedí to k našemu podezření na SVT.

    Tvar bloku levého raménka vznikl při náhlém zrychlení srdeční frekvence. Vzruch se dostal do převodního systému nečekaně brzy, ve chvíli kdy ještě nebylo levé raménko úplně repolarizováno (= nebylo připravené převést vzruch). Proto vznikl blok levého raménka závislý na frekvenci (rate-related).

    Buňky převodního systému jsou schopné dynamicky měnit rychlost své repolarizace. Když je frekvence rychlá, repolarizují se rychle. Když je frekvence pomalá, repolarizují se pomalu. Pokud frekvence zrychlí postupně, buňky převodního systému se stihnout adaptovat a repolarizují se včas.
    Když ale dojde ke změne frekvence náhle, jako zde, buňky převodního systému jsou "překvapené" a nestihnout se repolarizovat (v tomto případě buňky v levém Tawarově raménku). Tak vzniká blokáda závislá na frekvenci.

    3.) Všimněte si, že QRS komplex je během tachykardie postupně užší a užší. To proto, že levé raménko postupně upravuje svou repolarizaci tak, aby "nebylo pozadu".











    4.) Další velká nápověda naznačující, že se jedná o SVT, jsou negativní P vlny během celé tachykardie, které jsou asociované s QRS komplexy (= na každý QRS jedna P vlna; stejná frekvence).











    5.) R-P interval je relativně dlouhý (cca 140ms). To znamená, že se pravděpodobně nejedná o AVNRT   (AVNRT mívá kratší R-P interval do 80ms).
    R-P interval je vzdálenost R kmitu od následující P vlny:









    Jedná se tedy o AVRT (AtrioVentrikulární Re-entry Tachykardii), konkrétně o ortodromní typ s blokem levého raménka Tawarova, který byl vyvolaný náhlým zrychlením frekvence.



    Jako vždy nejlépe mechanismus arytmie osvětlí laddergram:

    Arytmie začala síňovou extrasystolou, která se převedla na komory s prodlouženým PR intervalem (AV uzel nebyl dokonale repolarizovaný). Vzruch se z komor vrátil přes Kentův svazek (AP) do síní, které aktivoval retrográdně. Proto je aktivace síní negativní ve II. svodu.

    Ke konci arytmie je QRS komplex štíhlejší a štíhlejší (levé raménka nastavuje svou repolarizaci na správnou rychlost. To jednoduše znamená, že vzruch se komorami šíří rychleji. Rychleji se dostane do Kentova svazku - rychleji aktivuje síně - a rychleji se zase vrátí do komor. Poslední QRS komplex je už naprosto štíhlý, vzruch se do síní vrátí přes Kentův svazek velmi rychle. AV uzel už se nestihne dostatečně rychle repolarizovat a vzruch je zablokován.
    = AV uzel je bombardován rychleji a rychleji, vzniká klasický Wenckebach (prodlužuje se PR interval, až QRS komplex vypadne, arytmie skončí).


    P.S. Tento pacient nemá WPW syndrom - u normálních QRS komplexů není zkrácený PR interval, prodloužený QRS komplex ani delta vlna.


    Nejdůležitější body:
    - Při hodnocení arytmie je velmi výhodné prohlédnout si její konec a její začátek.
    - Vždy pátrejte po P vlnách a zejména po síňových extrasystolách.
    - Kentův svazek může vést v některých případech jen retrográdně. Takový pacient nemá delta vlny ani  další známky preexcitace na EKG a přesto může prodělat AVRT.


    Mechanismus arytmie byl následně potvrzen při elektrofyziologickém vyšetření. Kentův svazek byl ošetřen radiofrekvenční ablací a pacient již podobné tachykardie nemá.


    • Více o tom jak číst laddergramy najdete v tomto článku.
    • Více o AVNRT a AVRT najdete v tomto článku.
    • Více o rozlišování mezi komorovou tachykardií a SVT s aberací najdete v tomto a tomtočlánku.

    Toto je velmi složitá arytmie, pokud bude něco nejasného, ptejte se prosím!

    (POKROČILÍ) Bez kaliperů ani ránu

    $
    0
    0
    Sobotní EKG není zas tak těžké rozlousknout, jen je potřeba použít kaliper (= měřidlo), nebo kružítko, v nejhorším případě papír a tužku. Na složitější arytmie oko prostě nestačí. Kaliper na počítač si můžete stáhnout například ZDE.


    Nyní už k dnešnímu EKG. Tentokrát bohužel bez anamnézy.


















    Popis EKG:
    • AS nepravidelná
    • Rytmus si necháme na později
    • Frekvence přibližně 80/min                       
    • Osa normální                                            Jak odhadnout osu?
    • Hypertrofie komor - nejsou splněna kritéria 
    • ST-T můžeme bez anamnézy těžko hodnotit, interpretace je různá v závislosti na věku/příznacích apod. Všimněte si relativně štíhlých a vysokých T vln, které naznačují že by mohlo jít o hyperkalémii.
    • Preexcitace - bez známek preexcitace (PR interval není krátký, QRS komplex je štíhlý).

    Rytmus:
    Nyní se vrátíme k rytmu. Před 3., 4., 5., 8., 9., 10. a 11. QRS komplexem vidíme P vlnu, která je pozitivní ve II, III, aVF a negativní v aVR. PR intervaly  jsou stejně dlouhé (až na 8. QRS komplex) - je to tedy sinusový rytmus. Zbylé QRS komplexy ale nemají svou P vlnu. Štíhlé pravidelné QRS komplexy bez P vlny o frekvenci cca 60/min = junkční únikový rytmus.







    Co zatím víme?
    Na EKG se střídá sinusový rytmus s junkčním únikovým rytmem. P vlny jsou pravidelné (3,4,5), pak náhle zmizí. Srdce ale nepřestane bít, jelikož junkční únikový rytmus převezme otěže. Po chvíli zase sinusový uzel začne pracovat (8, 9, 10, 11).
    Všimněte si, že PR interval před 8. QRS komplexem je velmi krátký. Až příliš krátký na to, aby se tato vlna P mohla převést na komory. 8. QRS komplex ještě vznikl v AV uzlu v rámci junkčníhoúnikového rytmu. Další důkaz : 8.QRS má stejnou frekvenci jako 6. a 7. QRS komplex.

    Teď přichází na řadu kalipery. Do kaliperu nastavíme vzdálenost mezi P vlnami (P-P interval) a zjistíme toto:





    Jak vidíme P-P interval se do pauzy vejde přesně 5x, to není náhoda. Prokázali jsme SA blok 3. stupně.


    CAVE: 
    • Toto není SA blok 2. stupně, chybí totiž několik P vln v řadě!
    • Toto není sinusová zástava (sinus arrest), jelikož pauza je násobkem P-P intervalu!


    Vše snad osvětlí laddergram:                            Jak číst laddergram?










    Vzruch vzniká v SA uzlu během celého záznamu pravidelně. Do síní se ale převedou jen některé vzruchy. Zbytek neprojde do síní a vzniká SA blok 3. stupně. V době kdy SA blok nepouští do síní vzruchy z SA uzlu přebírá odpovědnost za stimulaci komor AV uzel (= junkční únikový rytmus).

    Ilustrace, která schématicky ukazuje, ve které oblasti levé síně vzniká SA blok 3. stupně:



    Více o SA bloku 3.stupně:
    • Může se vyskytovat u dětí, mladistvých nebo u trénovaných sportovců při zvýšení aktivity nervus vagus.
    • Taktéž při některých výkonech (bronchoskopie, ezofagoskopie apod.), při bolesti a strachu.
    • Může vzniknout i po podání některých antiarytmik nebo léků ovlivňujících převod vzruchu.
    • Je to také častý nález u pacientů se Sick Sinus Syndromem (syndrom chorého sinu).

    Klinický obraz:
    Může být asymptomatický, delší pauzy se mohou projevit jako synkopa a může hrozit i náhlá smrt!
    Dlouhé pauzy se objevují hlavně u pacientů s infarktem myokardu, při předávkování digoxinem, betablokátory nebo u těžkých forem sick sinus syndromu.

    Terapie:
    Vysazení antiarytmik, u akutně vzniklé symptomatické SA blokády většinou postačí Atropin. U pacientů se sick sinus syndromem se implantuje kardiostimulátor


    P.S. Je možné, že tento pacient měl opravdu hyperkalémii, která mohla hrát roli ve vzniku SA bloku. Bez další anamnézy více nezjistíme.

    Toto EKG mi umožnil zveřejnit John Larkin, prohlédněte si jeho skvělý blog ZDE.

    Pokud Vám něco nedává smysl, neváhejte se zeptat na mailu kardioblog@seznam.cz.




    Zdroje:
    1. Klinická kardiologie, Jan Vojáček a Jiří Kettner 2009

    Zobrazovací metody #1

    $
    0
    0


    Stejně tak jako každá zobrazovací metoda prochází i metoda magnetické rezonance vývojem a i přesto, že většina kardiologů se setká právě s klasickou MRI, je zajímavé podívat se i na metody rozšířené MRI, které se využívají spíše v oborech neurologie, ale dají se využít třeba právě i v kardiologii.

    Abychom se pro začátek vyznali v těch všech zkratkách. NMR je nukleární magnetická rezonance a je to kvantový magnetický jev který objevil a pojmenoval Isidor Isac Rabi, obecně to není pojmenování přístroje jako takového, nicméně se s tím poměrně často lze setkat. MRI znamená  magnetic resonance imaging, tedy zobrazování magnetickou rezonancí a jedná se o přístroj a metodu která využívá jevu nukleární magnetické rezonance a všechny ostatní zkratky z ní vychází ( dMRI -diffusion MRI, fMRI - fuknční MRI, DTMRI- diffusion tendor MRI, DfMRI - diffusion funcional MRI atd.).
    V tomto článku se nebude rozebírat jiná než dMRI takže si ti ostatní zkratky nechám zase na přístě.


    Historie dMRI

    Wolfgang Pauli, Zdroj 2
    Magnetická rezonance je natolik složitý objev, že za jeho funkčním sestrojením nemohl stát pouze jediný člověk a tak není historie jejího vývoj tak známá jako třeba objev rentgenu. Nicméně objev je to neméně důležitý o není asi ani překvapením, že většina vědců kteří stáli na počátku teorie MRI a jeho sestrojení jsou nositelé Nobelovy ceny.
    Isidor Isaac Rabi . Zdroj 1

    Jako první objevitelé principu magnetické rezonance můžeme považovat Isidora Rabina v  roce 1938, který a shrnul poznatky Arthura Comptona ( Comptonův jev vám určitě něco říká, je to totiž jeden z potvrzujících důkazů o korposkulárně vlnovém dualismu, tedy o tom že  fotony se chová jako částice i vlnění -> důkaz a význam ZDE.) a Wolfganga Pauliho, který objevil tzv.jaderný spin ,a vytvořil první jednoduché MRI zařízení.

     
    Arhur Holly Comton Zdroj 3
    Poté dalších téměř 40 let probíhal výzkum aby se v roce 1977 objevila první celotělová MRI.  Komerčně použitelná byla  už o tři roky později. Majitelem společnosti  FONAR, která  tak učinila byl Raymond Damadian, který na  tomto přístroji pracoval od roku 1970 a objevil také, že relaxační časy různých tkání jsou různé a de facto tak ukázal jak odlišit zdravou tkáň od nádorů.

    V roce 1987 hned po uvedení MRI byl vyvinut real time MR angiografie. První verze dMRI o které se v tomto článku budeme bavit především vznikla dokonce v roce 1980.

    První pokusy o vytvoření difuzní magnetické rezonance jsou  ovšem ještě starší, myšlenka že změna signálu magnetické rezonance je silně ovlivněna pohybem molekul v nehomogenním magnetickém poli se objevila už v roce 1965, tedy několik desetiletí dříve než se objevila první MRI v klinickém využití. První měření provedli Tanner a Stejskal a na jejich práci byla vystavěna další teorie dMRI.

    dMRI

    dMRI jak už bylo řečeno, znamená difuzní magnetická rezonance a shrnuje v sobě mnoho dalších metod. 
    Zobrazení tenzorů difuze nebo jen samotná difuze je MRI technika, která se používá pro zobrazení bližších strukturálních detailů bílé hmoty mozkové nebo srdečních svalových vláken. Softwarové zpracování základních dat umožňuje vizualizovat jednotlivé dráhy vláken nebo měřit číselné hodnoty parametrů difuze, které dle dosavadních publikací velmi citlivě reagují na strukturální poškození měřené tkáně.

    dMRI - zobrazení mozkových drah sledováním difuze molekul vody
    Zdroj 4

    dMRI srdce - zobrazení  směru svalových vláken levé a pravé komory


    dMRI v kardiologii

    Cílem dMRI obecně jak v kardiologii tak v neurologii je snaha odlišit poškozenou tkáň od té zdravé tím, že v poškozené tkáni probíhá pohyb molekul vody jinak než u té zdravé. U hodnocení snímků akutního mozkového infarktu  má výborné výsledky a tato metoda je schopna odhalit infarkt několik minut po jeho vzniku, co je ale větší úskalí metody je to, že změna difuze molekul je porušena například i u zánětu a to už je například u srdečního hodnocení poměrně velký problém, protože metoda tak není zcela soběstačná. Indikující lékař totiž musí tušit co hledá a  musí tak být schopen odlišit zda celkové příznaky ukazují na infarkt nebo zánět  nebo na jinou příčinu. Na druhou stranu hodnocení akutního infarktu myokardu využívá jednodušší a méně nákladné metody než MRI, využití tedy najde spíše u sledování změny a míry poškození tkáně po prodělání infarktu.
    Další možností je použití dMRI k hodnocení komorové dyssynchronie. Komorová dyssynchronie je vede k rozvoji srdečního selhání a její hodnocení může pomáhat při určování správné léčby srdečního selhání.


     Hodnocení srdeční dyssynchronie pomoci dMRI , experimentální výzkum na psím srdci ¨
    Zdroj

    Různé možnosti zobrazení pohybu molekul . Vlevo nahoře -3D render s naznačenými směry pohybu, vpravo nahoře a dole uprostřed- řez srdce převážně levé komory s barevně naznačnými směry pohybu
    Zdroj 6

    Použité zdroje:
    Další materiály:



    (POKROČILÍ) Komorová bigemínie s velmi krátkým coupling intervalem

    $
    0
    0
    Toto zajímavé EKG mi umožnila zveřejnit Erin McDonald. 

    Anamnéza:
    Bolesti na hrudníku u 39letého pacienta. Jak popíšete jeho EKG?
























    Popis EKG:
    • Akce pravidelně nepravidelná, střídají se páry QRS komplexů. První QRS komplexy jsou štíhlé (červeně označené), ihned za nimi následují široké QRS komplexy (modře označené).







    • Frekvence je cca 120/min. Frekvenci při nepravidelném rytmu musíme zprůměrovat. Uděláme to například tak, že spočítáme počet QRS komplexů v 7,5 cm a vynásobíme je krát 20. 7,5 cm jsou totiž 3 vteřiny. Viz obrázek: V úseku 7,5 cm (3 vteřin) je 6 QRS komplexů. Frekvence je 6 x 20 = 120/min.


    • Osaštíhlých QRS komplexů je normální (přibližně vertikální).              Jak odhadnout osu?
    • Rytmus - Štíhlé QRS komplexy předchází P vlny, které jsou pozitivní ve II, III, aVF a negativní v aVR. PR intervaly se nemění. Jedná se tedy o sinusový rytmus. Široké QRS komplexy následují těsně za štíhlým QRS komplexem, nepředchází je P vlna a jejich osa je extrémní (např. monofázický pozitivní QRS komplex v aVR = vzruch musí vycházet z komory, jelikože se šíří směrem ke svodu aVR), jsou to komorové extrasystoly (KES) v bigeminické vazbě.
    • ST-Túseky je to nejdůležitější ke zhodnocení na tomto EKG. Sice jsou částečně narušené KES, vidíme ale jasně rozeznatelné ST elevace ve II, III, aVF a ST deprese v I, aVL a V1-V6. Vidíme STEMI spodní stěny a zadní stěny.


    CAVE: Všimněte si velmi krátkého coupling intervalu. Coupling interval je vzdálenost mezi štíhlým QRS komplexem a následující extrasystolou. Je zde opravdu krátký a KES vzniká v době repolarizace komor (= fenomén R na T). Riziko vzniku komorové tachykardie / fibrilace komor je velmi vysoké!


    Souhrn:
    Sinusový rytmus s komorovými extrasystolami v bigeminické vazbě s velmi krátkým coupling intervalem (fenomén R na T) a STEMI spodní a zadní stěny. Je indikována emergentní dPCI.

    Echo v kostce - ultrazvuk a zobrazování ultrazvukem (1/4)

    $
    0
    0

    Probrat teorii ultrazvuku v jednom článku můžu, ale nechci. Ultrazvuková teorie je zajímavá a stojí za to, to probrat dopodrobna. V průběhu krátkých článků proberu základní teorii zvuku, ultrazvuku, dopplerova jevu,parametry ultrazvuku při zobrazení, základní projekce, barevné módy, 3D, STE, TDI,  a artefakty v ultrazvuku.
    V první části rozeberu co je zvuk a ultrazvuk, jak vzniká a jak se chová.

    S jakýmkoliv dotazem se obraťte na FB do zpráv, tady do komentářů nebo na janepear@email.cz.

    Zvuk

    Ultrazvuk jak napovídá název je zvuková vlna a ačkoli některé fyzikální vlastnosti závisí na frekvenci, základní principy jsou stejné.

    Mechanické vlny jako takové se dělí na příčné (obr.1) a podélné (obr.2). Zvuková vlna se ve většině případů prostředím šíří pouze jako podélné vlnění, jako příčné se může šířit pouze v pevných látkách.
    Protože se budeme i nadále bavit pouze o zvuku a ultrazvuku, který vzniká pouze jako podélné vlnění, příčné síření dále probírat nebudu.
    Pro pochopení  základního rozdílů se stačí podívat na obrázky 1 a 2. Příčná vlna se šíří prostředím kolmo na směr a vytváří sinusoidy ( tedy vlny s pravidelným maximem a minimem), podélná vlna přesně naopak -  šíří se rovnoběžně se směrem šířením vlny. Vlna vzniká tak, že částice předává energii další částici vedle sebe.


    Obr.1 - Příčné vlnění  se šíří od zdroje vlnění kolmo na směr šíření vlny  ( na obrázku s periodickým rozkmitáním). Výsledkem jsou klasické sinusoidy. (pozn. jde o vlnění s volným koncem.)

    Obr. 2 . - Podélné vlnění se šíří rovnoběžně se směrem šířením vlny ( na obrázku s jedním impulzem který se nese z částice na částici.). Vlna vzniká tak, že částice předává energii dálší částici vedle sebe.  Tento model je opravdu zjednodušený, pro lepší představu se podívejte třeba zde. (Pozn. jde o vlnění odražené na konci)

    Zvuk je mechanické vlnění to znamená, že aby mohl vniknout musí existovat zdroj chvění ( příkladů je nekonečně protože je to téměř vše kolem nás, ale pro představu třeba cinknutí do skleničky, kdy se rozechvěje sklo a po přiložení k uchu slyšíte pískání jako následek mechanického rozkmitání).
    Zvuková vlna která vznikne, se šíří prostředím ( např. vzduch) tak že jednotlivé částice stlačuje (komprese) a roztahuje (dekomprese)  viz.obr.3. Komprese a dekomprese šířící se prostředím se pohybuje  pevnou rychlostí. Toto stlačování a roztahování lze převést na signál, se kterým se poté dál pracuje  viz.dolní část obr.3.


    Obr.3 - Horní část znázorňuje podélné vlnění (červená kolečka znázorňují částice, které jsou ovlivňovány zvukovou vlnou) - místa kde dochází ke stlačení částic se nazývají komprese a místa kde se o sebe vzdalují naopak dekomprese. Při převodu na signál ( dolní část) reprezentují komprese maximální kladnou amplitudu a dekomprese maximální zápornou amplitudu.

    Se zvukem se nejčastěji setkáme jako slyšitelným, který se pohybuje v rozmezí 16 - 18 000 Hz ( pro člověka), infrazvukem, který má frekvenční pásmo pod 16 Hz a ultrazvukem s hodnotami vyššími než        20 000 Hz - viz obr.4

    Obr.4 Pozn. Slyšitelný zvuk z pohledu lidské slyšitelnosti 

    Vlnění lze popsat pomocí frekvencí, amplitudy, vlnové délky, rychlosti šíření, úhlovým kmitočtem a periodou:
    1. Frekvence - frekvence vlny je definována jako počet kmitů za jednotku času. Obvykle se vyjadřuje v Hz nebo jeho násobcích. Frekvence je základní parametr pro pochopení šíření zvuku v tkáních.  Čím vyšší frekvence je, tím se zlepšuje rozlišovací schopnost obrazu, ale snižuje se hloubka, kterou je možné dosáhnout.
    2. Amplituda - amplituda je maximální hodnota periodicky měnící se veličiny. Spolu s frekvencí/úhlovou frekvencí, počáteční fází a vlnovou délkou je amplituda jedním ze základních parametrů periodických dějů. V ultrasonografii je amplituda chápána jako akustický tlak udávaný v dB.
    3. Vlnová délka -  vlnová délka je nejmenší vzdálenost, na které dochází k opakování tvaru vlny. Z pohledu ultrasonografie vlnová délka udává vzdálenost, kterou zvuk urazil během jedné periody (v mm), udává tak rozlišovací schopnost ultrazvuku.
    4. Perioda - perioda udává dobu, za kterou je proveden jeden úplný kmit (cyklus).
    5. Rychlost šíření - rychlost šíří zvuku, udává rychlost, jakou se zvuk šíří hmotným prostředím. Čím je prostředí kompaktnější, tím je rychlost šíření vyšší.
    Obr. 5 Kdyby někomu přišlo zvláštní že perioda, frekvence a vlnová délka se jeví prakticky jako to samé tak je to tím, že je mezi těmito veličinami velmi úzký vztah.  Vlnová délka jedné celé vlny je  vzdálenost, kterou vlna urazí během jedné periody .  Frekvence zase  udává, kolik zvukových vln se po 1 s nachází na trase rovné vlnové délce.

    GENEROVÁNÍ ULTRAZVUKU

    V ultrasonografii se používají piezoelektrické generátory, založené na piezoelektrickém jevu. Zdrojem vlnění jsou piezoelektrické krystaly, které jsou schopny generovat elektrické napětí při své deformaci a naopak Typickým příkladem piezoelektrického krystalu je monokrystalický křemen nebo křišťál, popřípadě vinam sodno draselný  - viz. obr.6.
    Obr. 6 Zdroj: http://makezine.com/2008/07/31/how-to-make-piezo-crystal/

    Jev lze vysvětlit tak, že  deformací se ionty opačných nábojů posunou v krystalové mřížce tak, že elektrická těžiště záporných a kladných iontů, která se v nezdeformovaném krystalu nacházejí ve stejném bodě, se od sebe vzdálí. Na určitých plochách krystalu se objeví elektrický náboj.
    Obr.7 Jednoduchá ukázka jak piezoelektrická destička (červená) se změnou voltáže roztahuje a stahuje a vytváří tak mechanickou vlnu. V reálné sondě je ovšem těchto krystalů víc vedle sebe.


    Při obráceném piezoelektrickém jevu, při tzv. elektrostrikci, působí vnější elektrické pole posunutí iontů, což vede k deformaci krystalu. S deformací krystalické mřížky působením vnější síly souvisí i změna měrného elektrického odporu. Tento je označován jako piezorezistivní jev.

    transducer with ultrasonic pulse
    Obr.8 Názorná ukázka jednolivých pulzů mechanických vln vygenerovaných utlrazvukovou sondou. Jde o počítačově dobarvené vlny tak aby byly okem viditelná jednotlivé barvy zastupují hlasitost v Db.
                             
    Pokud je elektrické napětí střídavé, koná destička s piezoelektrického pružné kmity v rytmu změn napětí, které je přiváděné z generátoru. (Jednoduše řečeno působí-li na piezoelektrický materiál střídavý proud tak se i materiál bude stahovat a roztahovat, podle toho jak krychle budeme proud střídat se bude i piezoelektrický materiál hýbat.)Mechanická energie destičky pak rozkmitává okolní prostředí a vytváří podélnou zvukovou vlnu  - viz.Obr.8.

    Pro potřeby stomatologie se používají také magnetostrikční generátory, které vyvolávají ultrazvukové kmity v prostředí kolem feromagnetické tyčinky, které jsou umístěné ve střídavém magnetickém poli elektromagnetu. Tyto generátory jsou schopny generovat ultrazvuk s frekvencí pouze 60kHz.

    ÚČINKY ULTRAZVUKU


    Při průchodu ultrazvuku tkání dochází k absorpci jeho energie.  Míra absorpce je mimo jiné dána vlnovou délkou (a tím i kmitočtem).Čím vyšší je vlnová délka tím, je nižší absorpce a naopak. To mimochodem znamená, že je potřeba mít škálu sond s různým nastavením frekvence, podle toho co a do jaké hloubky je potřeba zobrazit.

    Rozlišují se mechanické, tepelné a fyzikálně chemické účinky ultrazvuku na tkáň:
    • Mechanické účinky ultrazvuku jsou spojeny s kavitací. Ke kavitaci dochází, při průchodu ultrazvukové vlny kapalinou. Následkem zhušťování a zřeďování dochází ke vzniku vakuových bublinek. Tento jev je využívám hlavně ve stomatologii k odstraňování zubního kamene nebo ledvinových kamenů.
    • Tepelné účinky ultrazvuku vznikají třením kmitajících částic prostředí. Nejvýraznější je tento jen na rozhraní měkká tkáň- kost, kde může docházet tzv. periostální bolesti.
    • Fyzikálně chemické chemické účinky ultrazvuku vznikají excitací molekul. Využívají se hlavně pro vytváření aerosolů emulzí a suspenzí.



    Další díl vyjde zhruba do dvou a bude ze zabývat dopplerových jevem.

    Viewing all 136 articles
    Browse latest View live